Forbundssekretær Frank Toks ledet forhandlingene og er godt fornøyd med resultatet. 

Det har vært god tone under forhandlingene, og vi er fornøyde med et resultat som sikrer medlemmene et tilnærmet likt oppgjør som i bergindustrien. Selv om dette er en liten overenskomst for forbundet, er det like viktig å sikre disse medlemmene gode lønns- og arbeidsvilkår. 

Resultatet kort oppsummert:  

  • Det gis et generelt tillegg på kr 6,50 per time (37,5 t/uke) fra 1. april 2026. 
  • Minstelønna heves med 15 kr, fra 205 kr pr. time til 220 kr pr. Time for 37,5 timers uke  
  • Forskuttering av syke-, pleie- og foreldrepenger i inntil 4 måneder. Trer i kraft fra 1. januar 2027, og gjelder for arbeidstakere som har vært sammenhengende ansatt i bedriften i minst 6 måneder.  

Last ned protokollen her. 

Les om enigheten i bergindustrien her.

Uravstemning 

Partene kom til enighet om et resultat som skal sendes ut på uravstemning. Dato for uravstemning vil bli sendt ut til medlemmene. Et samlet forhandlingsutvalg anbefaler resultatet. 

Mari Indgjerdingen fra Norsk Industri og Frank Toks fra Norsk Arbeidsmandsforbund.

Om overenskomsten 

Overenskomsten fastsetter lønns- og arbeidsvilkår for timelønnede arbeidstakere ved Omya Hustadmarmor AS, avd. Elnesvågen.  Forbundet har rundt 40 medlemmer på avtalen. Forhandlingsutvalget besto av Frank Toks (forhandlingsleder), Karin Elisabeth Krause-Hansen, Bianca Ostermann og Sondre Jeremiassen.