Klesindustrien er blitt er en klima versting og står for rundt 8% av verdens klimagassutslipp ved produksjon og transport.
Hvert år kaster vi i Norge rundt 80.000 tonn tekstiler, hvor mye er fullt brukbart. Fra 2025 er det krav om separat innsamling av tekstiler, og fra 2027 blir produsentene ansvarlige for avfallet. Mye av avfallet blir sendt til land som ikke har mulighet til å ta imot slike mengder tekstiler. Vil du vite mer om hva som skjer med tekstilene kan du se film fra CBS news her

AI generert kart
Arbeidsforhold
Årets nyttårsforsett?
Det er ikke ofte at man får følelsene av at man kan gjøre noe konkret med klimautslippene, men nå har du muligheten. Fremtiden i våre hender har en aksjon som heter #5plagg Den har fått mange til å tenke over hvor mange plagg man kjøper i løpet av et år. Fem plagg teller ikke med undertøy, sko eller brukte klær. Forskere mener 5 plagg i året er det man trenger for å ha en OK garderobe og samtidig holde seg innenfor klimamålene. Fem plagg høres lite ut for mange. Men det handler mest om å omstille seg fra å være med på fast fashion racet. All reduksjon fra 50 plagg, er en gave til klima. Hva med å sette et nyttårsforsett som både lønner seg for lommeboka og for miljøet?
Her er noen tips for å tenke smart når du handler klær
- Sjekk om det finnes en bruktbutikk eller pop up butikk i nærheten
- Bruk nettsider som selger brukt
- Kjøp klær du vet holder en stund (nuppefjerner er en god bærekraftig venn)
- Tenk over hva du egentlig trenger av klær
En kjapp sjekk på kontoret
Vi tok en kjapp sjekk med de som var på hovedkontoret om hvor mye klær de kjøper i året og om de har noen tips.

