Regjeringen foreslår også skattelettelser som skal gi folk bedre råd, blant annet gjennom økt fradrag i inntektsskatten. Samtidig foreslår regjeringen å heve fradraget for fagforeningskontingent til 8 950 kroner.
– Det er positivt med skattelettelser som kommer vanlige arbeidsfolk til gode. Vi er også glade for at fagforeningsfradraget økes. Det organiserte arbeidslivet er en viktig del av den norske modellen, og det skal lønne seg å være fagorganisert, sier Edvardsen.
Forbundet er derimot kritisk til reduksjonen i Norgespris.
– Strømregningen er fortsatt en stor utgift for arbeidsfolk. Derfor skulle vi gjerne sett at Norgesprisen ble opprettholdt på dagens nivå, sier Edvardsen.
Mer til arbeid og unge
Regjeringen styrker innsatsen for å få flere i arbeid og foreslår mer penger til arbeidsmarkedstiltak i 2027.
– Det viktigste vi kan gjøre er å sørge for at flest mulig har en trygg jobb å gå til. Arbeid gir inntekt og trygghet for den enkelte, samtidig som vi trenger at flere får brukt arbeidsevnen sin, sier Edvardsen.
Regjeringen følger også opp Ungdomsløftet, der målet er å få 30 000 flere unge under 30 år i jobb innen 2030.
– Altfor mange unge står utenfor arbeidslivet. Da må vi sørge for at de får en reell vei inn i jobb. Det er positivt at regjeringen følger opp Ungdomsløftet med konkrete midler, sier Edvardsen.
Vil få ned ventetiden på sykepenger
Regjeringen setter av mer penger til å redusere saksbehandlingstiden for sykepenger. Satsingen følger opp bevilgningen som kom i revidert nasjonalbudsjett etter at Riksmekleren, på bakgrunn av et felles ønske fra partene under meklingen i frontfaget, tok kontakt med arbeids- og inkluderingsministeren om de lange saksbehandlingstidene.
– Når du er syk og venter på sykepenger, kan lang saksbehandlingstid få store konsekvenser for privatøkonomien. Derfor er dette viktig. Det er også bra at regjeringen har lyttet til partene i arbeidslivet, sier Edvardsen.
Viderefører kampen mot sosial dumping
Regjeringen foreslår å øke bevilgningen til Arbeidstilsynet i 2027. Samtidig videreføres arbeidet med handlingsplanen mot sosial dumping og arbeidslivskriminalitet.
– Kampen mot sosial dumping og arbeidslivskriminalitet er helt avgjørende for våre medlemmer. Seriøse bedrifter og arbeidstakere skal ikke utkonkurreres av aktører som kutter kostnader gjennom dårlige lønns- og arbeidsvilkår. Derfor er det viktig at regjeringen viderefører satsingen og følger opp handlingsplanen, sier Edvardsen.
Den første statusrapporten for handlingsplanen kom i juni 2026 og viste at de fleste tiltakene allerede var satt i gang.
– Vi forventer at trykket holdes oppe. Et seriøst arbeidsliv krever både sterke tilsyn, samarbeid med partene og konsekvenser for dem som bryter reglene, sier Edvardsen.
Viktig satsing på vei og jernbane
For Arbeidsmandsforbundet er satsingen på vei, jernbane, tunneler og broer viktig. Regjeringen legger opp til å videreføre allerede igangsatte veiprosjekter over hele landet og starte opp nye prosjekter. Samtidig prioriteres drift og vedlikehold av veinettet.
– Det er betryggende at regjeringen følger opp Nasjonal transportplan og sørger for framdrift i prosjekter som allerede er i gang. Det er også viktig at vedlikehold prioriteres. For våre medlemmer betyr en stabil og langsiktig satsing på vei, broer og tunneler både tryggere infrastruktur og arbeid og aktivitet i anleggsbransjen, sier Edvardsen.
Også på jernbanen øker regjeringen bevilgningene. Det prioriteres fortsatt et høyt nivå på drift, vedlikehold og fornying av jernbanenettet, samtidig som regjeringen vil holde framdriften oppe i prosjekter som allerede er satt i gang.
– Forutsigbarhet er helt avgjørende for anleggsbransjen. Når staten følger opp prosjekter og opprettholder et høyt nivå på vedlikehold og investeringer, gir det større trygghet for både bedriftene og de ansatte. Det er viktig i en bransje som har vært gjennom en krevende periode, sier Edvardsen.
Han mener satsingen også må ses i sammenheng med beredskap.
– I en mer urolig tid må vi sørge for at veier, jernbane, broer og tunneler er robuste og fungerer når vi trenger dem. Investeringer i infrastrukturen vår handler derfor både om arbeidsplasser, framkommelighet og nasjonal beredskap, sier Edvardsen.
Grep for mineralnæringen
Regjeringen vil prøve ut en ny styringsmodell for å gjøre tillatelsesprosessene for mineralprosjekter mer effektive og forutsigbare. Samtidig prioriteres internasjonalt samarbeid om mineraler og sikring av kritiske verdikjeder.
– Dette har vi ventet lenge på. Norge har store mineralressurser som kan bidra til både arbeidsplasser og verdiskaping. Samtidig har tilgangen på kritiske mineraler blitt stadig viktigere for sikkerhet og beredskap. Derfor er det positivt at regjeringen vil legge bedre til rette for utvikling av mineralnæringen, sier Edvardsen.
– Samtidig hadde vi gjerne sett at det ble satt av midler til konkrete mineralprosjekter, som for eksempel Sydvaranger, fortsetter Edvardsen.
Beredskap og forebygging
Regjeringen prioriterer også økt beredskap og forsvar i budsjettet. For Arbeidsmandsforbundet er satsingen på trygg og robust transportinfrastruktur en viktig del av dette.
Det legges også opp til økt aktivitet i Kystverket, blant annet for å forebygge ulykker langs kysten og utbedre farleder og havner. Samtidig videreføres innsatsen gjennom NVE, blant annet for å forebygge flom og skred.
– I den geopolitiske situasjonen vi står i, er økt beredskap nødvendig. Det gjelder også infrastrukturen og samfunnsfunksjonene vi er avhengige av hver eneste dag. Den betydelige støtten til Ukraina er også helt nødvendig i den tiden vi er inne i, sier Edvardsen.
Nå skal regjeringens forslag til statsbudsjett behandles på Stortinget.
– Det er mye i dette budsjettet vi er fornøyde med. Nå gjenstår det å se hva resultatet blir etter forhandlingene med budsjettpartnerne på Stortinget, sier Edvardsen.

