Under samlingen i Brønnøysund besøkte ERNA-nettverket i avdeling 4 Brønnøy Kalk i Velfjord. Bedriften er en av de største arbeidsplassene i området og utvinner kalkspatmarmor som brukes i blant annet papirproduksjon og en rekke andre industriprodukter. Besøket ga deltakerne et innblikk i hvordan teknologi, kompetanse og bærekraft er i ferd med å endre en tradisjonell bergverksbedrift.

 

Kvinner er også bærekraft

I en bransje som fortsatt er sterkt mannsdominert er det positivt å se at rundt 20 prosent av de ansatte ved Brønnøy Kalk er kvinner. Bedriften har også etablert eget kvinnenettverk for å bygge fellesskap, dele erfaringer og bidra til rekruttering. For ERNA-nettverket var dette et viktig tema. Det grønne skiftet handler ikke bare om utslipp og ny teknologi. Det handler også om å skape arbeidsplasser hvor flere kan delta og hvor kompetansen til både kvinner og menn tas i bruk. Skal vi lykkes med omstillingen, trenger vi både mangfold og fagkompetanse.

Se film om egne jentedager hos Brønnøy Kalk

 

Miljøarbeid i praksis

Under besøket fikk deltakerne også høre om bedriftens arbeid med natur og miljø. Brønnøy Kalk har blant annet et omfattende arbeid med revegetering av områder som er påvirket av driften. Målet er at overskuddsmasser og terrenginngrep skal tilpasses omgivelsene så godt som mulig, og områdene tilføres jord og vegetasjon slik at planter og busker kan etablere seg igjen. Bedriften overvåker også støv, støy og utslipp til vann som en del av miljøarbeidet.
Lurer du på hvordan arbeidsdagen er på Brønnøy kalk? Se filmen med berg sprenger og maskinfører læring forklare hva de jobber med her

 

Veien mot kaien

Etter midlertidig lagring og blanding kjøres kalken med autonome lastebiler til knuseverket. De autonome lastebilene kjøres med sjåfør på dagtid og er selvkjørende nattestid. Hvordan de autonome lastebilene skal brukes mest effektivt er nor Brønnøysund Kalk tester ut for tiden. På grunn av strenge sikkerhetskrav på lastebilene er det i dag mer effektivt å kjøre dem med sjåfør når det er mye annen anleggstrafikk på området. Se Anne-Maren forklare litt om knusern her.

 

Verdens største utslippsfrie bulkskip

Det kanskje mest framtidsrettede prosjektet deltakerne fikk høre om handler om transporten av kalken. Kalken fra Velfjord fraktes i dag sjøveien til videre foredling. Nå skal transporten bli enda grønnere. Et nytt batteri- og vinddrevet bulkskip skal etter planen frakte kalken utslippsfritt mellom Velfjord og Elnesvågen. Skipet er omtalt som verdens største vind- og batteridrevne bulkskip, og teknologien skal redusere utslippene betydelig sammenlignet med tradisjonell sjøtransport.

Skipet skal bruke batteripakker og rotorseil som energikilder, og er et godt eksempel på hvordan norsk industri og maritim næring utvikler nye løsninger for å redusere utslipp.

Foto: Berge rederi

En smakebit på framtiden

For deltakerne i ERNA-nettverket ble besøket mer enn et bedriftsbesøk. Det ble et møte med mange av temaene som Veiskille arbeider med hver dag: ny teknologi, kompetanseutvikling, medbestemmelse, grønn omstilling og framtidens arbeidsplasser.

På Brønnøy Kalk kunne de se at framtiden allerede er i ferd med å komme. Autonome kjøretøy er i drift, utslippsfri sjøtransport er på vei, og bedriften arbeider aktivt både med miljø og rekruttering.

Det ga deltakerne en konkret påminnelse om at omstillingen ikke er noe som skal skje en gang i framtiden. Den skjer allerede nå, ute på arbeidsplassene våre.